projekty » likvidace knihovny Storagetek

Likvidace páskové knihovny StorageTek


Zde nejde ani tak o projekt, ale o akci realizovanou u jednoho ze zákazníků Hewlett-Packard. V roce 2011 jsme byli požádání o demontáž staré techniky v jednom datovém centru. Kromě standartních věcí se však likvidovaly i tři velké páskové knihovny - sila. Konkrétně šlo o modely Powderhorn 9310 a L5510 od firmy StorageTek. Zařízení se používalo pro zálohování dat ze serverů a diskových polí na magnetické pásky. Pásky byly automaticky podávány do mechanik pomocí robotů - podavačů. Nejstarší pásková knihovna, která se likvidovala, byla vyrobena v roce 1994 a tehdy její pořizovací cena údajně činila 90 milionů korun. Koncept automatických zálohovacích knihoven tohoto provedení však byl představen již koncem osmdesátých let!
Knihovna připomínala svým tvarem silo. Uvnitř, po jejích stranách a uprostřed, bylo dohromady 6 000 slotů pro cartridge s magnetickou páskou. Zde se konkrétně používaly cartridge typu 9840, jejichž kapacita činí 20GB. V této konfiguraci mohla plně osazená knihovna pojmout až 120 terabajtů dat.
Celý systém se skládal ze samotného sila zvaného LSM - Library Storage Module, dále samostatně stojícího LMU - Library Management Unit, který dohlížel na celou knihovnu a "mozku" celé knihovny, LCU - Library Controller Unit. V neposlední řadě ještě Drive Cabinet, ve kterém byly umístěny mechaniky. Uvnitř samotného LSM byly kromě slotů na pásky i dva "roboti" - automatické podavače, které podle povelů přenášely cartridge mezi jejich sloty a mechanikami. Sila bylo dokonce možné mezi sebou projovat a roboti si tak mohli "podávat" cartridge mezi sily. Dohromady takto bylo možné propojit až 24 LSM. V takovéto plné konfiguraci dokázal systém pojmout na tehdejší dobu neskutečných 28 800 TB!!! V praxi to snad však nikde nebylo realizováno, ale 4 takto propojená sila byla mimo jiné v CERNu.
Robotické podavače byly v knihovně vlastně dva. K podlaze byl přidělán obrovský krokový motor, na něj horizontální rameno a na každém jeho konci vertikální rameno. Na každém operoval jeden robot, který zvládal pracovat ve všech osách. Každý robot měl dále videokameru, pomocí které probíhalo rychlé snímání čárových kódů cartridgí (unikátní identifikátor) a také pro orientaci v rámci řad a sloupců, kde byly sloty pro pásky. Na určitých místech po stěnách byly kalibrační body. Obrazový signál z videokamer byl vyveden i do LCU, kam bylo možné připojit klasický AV monitor a sledovat tak dění uvnitř knihovny "očima" robota.
Knihovna ve druhém datacentru byla již novější. Šlo o typ L5510 z roku 1998. Konstrukčně byla velmi podobná předchozí generaci, ale měla některé novější prvky.
Za možnost podílet se na rozebírání takto unikátního zařízení jsem dodnes nesmírně vděčný. Většina lidí ani netuší, že v datacentrech fungují, nebo spíše fungovaly takto úžasné stroje. Podobná knihovna si zahrála mimo jiné ve filmu Likvidátor (Eraser), 1996 a protože byla téměř z poloviny prosklená, tak byl vcelku pěkně vidět pohyb robotických podavačů.

Likvidace Powderhorn 9130, r.v. 1994

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek

Likvidace L5510, r.v. 1998

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek