projekty » renovace komponent sprinklerového hasícího zařízení

Renovace komponent sprinklerového hasícího zařízení


V průběhu mého zkoumání opuštěné berounské textilní továrny Tiba jsem narazil na sprinklerový hasící systém. Byly to totiž zejména textilní továrny, které za dob průmyslové revoluce stály za masivním rozšířením sprinklerového hasícího systému. Tato textilní továrna nebyla výjimkou a její hasící systém se datoval již k roku 1894. To z něj činí jeden z nejstarších na našem území.

obrazek Po zřícení budovy přádelny jsem v jejích ruinách našel první sprinklerovou hlavici. Byla vyrobena v roce 1897 a pocházela z Anglie od firmy Dowson Taylor & Co, Manchester. Hlavice byla vyrobena v licenci samotného vynálezce Fredericka Grinnella, který si ji patentoval o pouhých pár let dříve. Toto mne natolik zaujalo, že jsem se o tento systém začal zajímat více. Později jsem v dalších budovách našel sprinklerové hlavice rozličných výrobců a stáří. Nepříjemný však byl fakt, že se potrubí nacházelo přímo pod stropy, jejichž výška se pohybovala zpravidla okolo 4-5 metrů. Pro tento účel jsem si koupil praktický pětimetrový teleskopický žebřík. Fotka vpravo je momentkou z jedné takové demontáže sprinklerových hlavic a potrubí.

Z továrny jsem zatím získal 14 různých hlavic. Nejstarší byla vyrobena v roce 1894, nejnovější v roce 1969. Starší hlavice pocházejí zpravidla od anglických výrobců, jako je například Dowson Taylor & Co, Manchester (později Matther & Platt Co, LTD, Manchester). Tato firma navíc stála za původním systémem z roku 1894, rozšířeným v roce 1897. Starší sprinklerové hlavice využívají tavné pájky (woodův kov), který se žárem (už okolo 70°C) roztaví a tím dojde k otevření hlavice a spuštění hašení. Novější hlavice mají skleněnou ampulku s lihem, která žárem praskne.
Kromě hlavic samotných jsem získal i mnohé příslušenství, mezi něž patří ozdobné konzole pro zavěšení potrubí, kohouty, a zejména hezké potrubní fitinky z dvacátých let. Kvůli nim jsem musel vyřezat a odvozit značné množství potrubí. Z tohoto potrubí jsem je doma následně odšrouboval, což bylo kvůli devadesáti letům působení koroze poměrně obtížné. Získané konzole a fitinky jsem opískoval a natřel. Mosazné sprinklerové hlavice jsem po pár desítkách minut máčení v roztoku octa a soli očistil plastovým kartáčkem. Následně jsem je vyleštil leštícími kotouči. Ve finále jsem je opatřil vrstvou silikonového oleje, popřípadě sidolu.

Ze zachráněných fitinek a kousků potrubí jsem si sestavil malou ukázkovou instalaci, v rámci které jsem namontoval všech 14 hlavic. Každý sprinkler má u sebe informační štítek, kde je uveden výrobce, rok výroby a reakční teplota. Pro příjemně působící vzhled jsem štítky nadepsal na psacím stroji. Celý potrubní segment jsem ukotvil ke zdi za pomoci původních konzolí.

Postup renovací

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek

Finální podoba

obrazek obrazek obrazek obrazek