projekty » renovace historických elektropřístrojů

Renovace historických elektropřístrojů


V roce 2011 jsem v opuštěné fabrice demontoval německé historické měřící a regulační přístroje, které jsem doma následně zrenovoval a vystavil. Jedná se o ručičkové měřící přístroje a zapisovač Siemens und Halske a rychloregulátor od firmy AEG. Dále drobné ovládací prvky. Vše z roku 1927. Ze stejného období patrně pochází i kombinovaný duální nástěnný voltmetr a jazýčkový kmitoměr Erich Roučka. Později k přístrojům ještě přibyl reostat Škoda z roku 1945 a lampy neidentifikovaného stáří.
Přístroje jsem doma rozebral, vyčistil, popřípadě obnovil oprýskané povrchy. Během rozebírání ručičkových měřících přístrojů byly nalezeny poměrně zajímavé "poznámky" na zadních stranách papírových stupnic. Kromě klasických zápisů o seřízení a opravách zde byly poznámky jako "Beroun dne 11.9. 1944 před ukončením II. sv. války zapsal -jméno, adresa-" a na dalším "14.6.1948 Volba presidenta Gottwalda". Dnes už těžko říci, jesti druhá poznámka byla zapsána, když byl zrovna přístroj opravován, nebo tu událost někdo považoval za natolik zásadní, že jej demontoval a do útrob přístroje zapsal. Je to každopádně zajímavý odkaz z doby dávno minulé, který nebyl posledních 60 let spatřen a málem definitivně zanikl.

Po dokončení renovace jsem si přístroje vystavil doma na chodbě, kde jsem v kombinaci s dalšími artefakty nalezenými ve stejné fabrice vytvořil jakýsi její memoriál. Samotné přístroje jsem jen tak pověsil na zeď, ručičkové měřící přístroje jsem společně s některými ovládacími prvky zabudoval do dvířek od elektroměrového rozvaděče. Pro dva zbývající měřáky jsem vyrobil samostatný panel. Ke všemu jsem přidal i zarámované dobové fotografie ze strojovny, kde byly tyto přístroje namontovány a na nichž jsou koneckonců i k vidění. Industriální design dokresluje i lampa, jejíž elektroinstalace je provedena po povrchu zdi pomocí keramických izolátorků, otočného vypínače a starých vodičů.

Postup renovace a výsledek

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek