Sbírka elektrických hodin Elektročas - PRAGOTRON » Křemenné hodiny TKH-1

Tranzistorové křemenné hodiny TKH-1


Tyto hodiny jsou jednoznačně nejvzácnějším kusem v mé sbírce. Byly vyrobeny v roce 1963 a jde o první krystalem řízené hodiny vyrobené na našem území. První kus však byl vyroben již v roce 1960 a dnes je vystaven v expozici Národního Technického Muzea v Praze. O dalších dochovaných kusech není nic známo.
Jejich konstrukce se skládá ze tří celků. Modulu se speciálním fónickým motorem pohánějícím vteřinovou ručičku ciferníku. Dále modulu krystalu kmitajícím na frekvenci 100KHz, který je uložen v tepelně izolovaném pouzdře, kde je díky topnému vinutí a rtuťovému termostatu udržována stálá teplota 40°C. A v poslední řadě samotné šasí, kde je ostatní elektronika (napájení, kmitočtové děličky, relé spínání topení a vstupní/výstupní konektory).
Výstupní frekvence 100KHz z krystalové oscilátoru se v děličce sníží na 1KHz, která se dále vede společně s napájením přímo do fónického motoru. Otáčky motoru jsou tímto kmitočtem synchronizovány a drženy na hodnotě 600ot/min. Kromě vteřinové ručičky pohání motůrek zejména vačky, které spínají sekundové a minutové kontakty. Ty jsou vyvedeny na čelní panel. Na čelním panelu jsou dále svorky 100KHz a 1KHz, pro další použití. Na zadní straně hodin jsou konektory pro připojení tzv synchroadaptéru, který přijímal náš tehdejší časoměrný synchronizační signál OMA (ekvivalent dnešního signálu DCF77). Hodiny potom mohly fungovat s absolutní přesností. V autonomním provozu s krystalem se přesnost hodin původně pohybovala na hodnotě +-5ms za den. Dnes se již hodiny vlivem zestárnutí elektroniky a krystalu zpozdí za den provozu o jednu sekundu. S ohledem na stáří celého zařízení je i toto úctyhodný výsledek.

obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek